9 زبان برنامه نویسی برای توسعه هوش مصنوعی (2023)

9 زبان برنامه نویسی برای توسعه هوش مصنوعی (2023)

به توسعه هوش مصنوعی فکر می کنید؟ این یک حرکت شغلی عالی است. نه تنها مشاغل مرتبط با هوش مصنوعی به سرعت در حال رشد هستند، بلکه بسیاری از مشاغل فنی اکنون به دانش هوش مصنوعی نیز نیاز دارند.

گام اول؟ یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرید. اما بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی کدام است؟

بسیاری از زبان های برنامه نویسی معروف هوش مصنوعی از جمله پایتون، جاوا، جولیا، هاسکل و لیسپ وجود دارد. یک زبان برنامه نویسی خوب هوش مصنوعی باید به راحتی قابل یادگیری، خواندن و استقرار باشد.

بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی چیست؟

برای اکثر برنامه نویسان، پایتون بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی است. دیگر رقبای برتر عبارتند از جاوا، C++ و جاوا اسکریپت – اما Python احتمالا بهترین گزینه همه جانبه برای توسعه هوش مصنوعی است.

بیایید برخی از ویژگی های اصلی این چهار زبان را با هم مقایسه کنیم:

ParameterPythonJavaJavaScriptC++
Code lengthShortLongModerateLong
PerformanceSlowFastSlowFast
TypingDynamicStaticDynamicStatic
DifficultyEasyModerateModerateDifficult
AI CodebasesPlentifulSomeSomeSome

چرا پایتون بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی است؟

9 زبان برنامه نویسی برای توسعه هوش مصنوعی (2023)

این زبان ، زبانی آسان است برای یادگیری. سینتکس پایتون بسیار انعطاف پذیر است و زبان دارای ویژگی های کیفیت زندگی و سهولت استفاده است. حتی غیر برنامه نویسان پایتون را بصری می دانند.

این مانع کم برای ورود مهم است زیرا بسیاری از دانشمندان داده و تحلیلگرانی که با هوش مصنوعی کار می کنند، پیشینه برنامه نویسی ندارند.به خوبی یکپارچه شده است.

برنامه نویسان نیازی به اختراع مجدد چرخ ندارند. بسیاری از چارچوب‌ها، کتابخانه‌ها و پلتفرم‌های هوش مصنوعی قبلاً در پایتون توسعه یافته‌اند و به عنوان پروژه‌های منبع باز در دسترس هستند.
به خوبی مستند شده است. یادگیری Python حتی ساده تر است زیرا آموزش ها، پروژه ها و بوت کمپ های زیادی به صورت آنلاین وجود دارد.

زبان های کمتر محبوب ممکن است نمونه های زیادی نداشته باشند.
ساده و آسان برای خواندن.

کدی که خواندن آن آسان‌تر است، توسعه‌دهی آسان‌تر است. پایتون کد کوتاه و بسیار خوانا تولید می کند، به خصوص در مقایسه با زبان هایی مانند جاوا.
مستقل از پلتفرم پایتون تقریباً روی هر پلتفرمی، از ویندوز گرفته تا یونیکس، قابل اجرا است. لازم نیست کامپایل شود زیرا یک زبان تفسیری است.

ابزارهای تجسم عالی پایتون دارای مجموعه گسترده ای از کتابخانه های تجسم داده است که برای توسعه هوش مصنوعی ضروری است. دانشمندان داده می توانند نمودارهای جذاب و قابل خواندن برای انسان را با کتابخانه هایی مانند Matplotlib ایجاد کنند.

صنعت هوش مصنوعی بسیاری از کارفرمایان توسعه دهندگان هوش مصنوعی پایتون را استخدام می کنند. با توجه به Payscale، متوسط ​​حقوق یک مهندس یادگیری ماشین با مهارت های Python تا سال 2022 112178 دلار بود.

معایب زبان پایتون

قابل توجه ترین اشکال پایتون سرعت آن است – پایتون یک زبان تفسیری است. اما برای کاربردهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، توسعه سریع اغلب مهمتر از عملکرد خام است.

سایر زبان های برنامه نویسی محبوب برای برنامه نویسی هوش مصنوعی

البته می توانید از زبان های دیگر برای هوش مصنوعی استفاده کنید. از نظر فنی، می‌توانید از هر زبانی برای برنامه‌نویسی هوش مصنوعی استفاده کنید – برخی آن را آسان‌تر از دیگران می‌کنند. بیایید نگاهی به برخی از بهترین زبان های دیگر برای هوش مصنوعی بیندازیم.

1. Java (جاوا)

9 زبان برنامه نویسی
 • مزایا: جاوا یک زبان محبوب و همه منظوره با جامعه بزرگی از توسعه دهندگان است. این به صورت ایستا تایپ شده است، به این معنی که می توانید زودتر خطاها را دریافت کنید و برنامه ها را سریعتر اجرا کنید.
 • معایب: جاوا می تواند پرمخاطب باشد و منحنی یادگیری تند دارد. ویژگی های کیفیت زندگی بسیار کمی دارد. برنامه نویسان باید کارهای زیادی را به صورت دستی انجام دهند.

2. Julia (جولیا)

 • مزایا: جولیا برای محاسبات عددی با کارایی بالا طراحی شده است و از یادگیری ماشین پشتیبانی می کند.
 • معایب: جولیا یک زبان جوان است و در نتیجه از حمایت اجتماعی زیادی برخوردار نیست. یادگیری این زبان ممکن است چالش برانگیز باشد.

3. Haskell

 • مزایا: Haskell یک زبان برنامه نویسی کاربردی است که بر صحت کد تأکید دارد. می توان از آن برای توسعه هوش مصنوعی استفاده کرد، اگرچه بیشتر در آموزش و تحقیق استفاده می شود.
 • معایب: یادگیری Haskell چالش برانگیز است. همچنین می تواند بسیار گیج کننده باشد، زیرا زبان بسیار مناسب است.

4. Lisp

زبان نبرنامه نویسی
 • مزایا: Lisp سال‌هاست که برای هوش مصنوعی استفاده می‌شود. این به دلیل انعطاف پذیری و رویکرد نمادین و منطق محور خود شناخته شده است.
 • معایب: خواندن و نوشتن Lisp ممکن است دشوار باشد. همچنین دارای یک جامعه کوچک از توسعه دهندگان است.

5. R

9 زبان برنامه نویسی
 • مزایا: R یک زبان برنامه نویسی آماری محبوب در میان دانشمندان داده است. به خوبی با زبان های دیگر ادغام می شود و بسته های زیادی در دسترس دارد. برای هوش مصنوعی با نیازهای پردازش داده قوی بسیار عالی است.
 • معایب: R می تواند کند باشد و منحنی یادگیری تند دارد. همچنین به خوبی پشتیبانی نمی شود.

6. JavaScript

9 زبان برنامه نویسی
 • مزایا: جاوا اسکریپت یک زبان محبوب برای توسعه وب است. توسعه دهندگان از جاوا اسکریپت در کتابخانه های یادگیری ماشینی مانند TensorFlow.js استفاده می کنند.
 • معایب: یادگیری جاوا اسکریپت از پایتون پیچیده تر و چالش برانگیزتر است. قوی است و گزینه های زیادی دارد که ممکن است غیر توسعه دهندگان را گیج کند.

7. C++

9 ربان برنامه نویسی
 • مزایا: C++ زبان سریع و قدرتمندی است که در بین توسعه دهندگان بازی محبوبیت دارد. به خوبی فرض شده و به خوبی مستند است – و می تواند برای بسیاری از موارد مختلف استفاده شود. همچنین کارایی بالایی دارد.
 • معایب: یادگیری C++ ممکن است دشوار باشد و ویژگی های کیفیت زندگی زیادی ندارد—بسیاری از موارد باید به صورت دستی توسط برنامه نویس انجام شود.

8. Prolog

 • مزایا: Prolog یک زبان برنامه نویسی اعلامی است که برای توسعه هوش مصنوعی مناسب است. این تا حد زیادی برای برنامه نویسی مبتنی بر منطق – پایه توسعه هوش مصنوعی – استفاده می شود.
 • معایب: یادگیری Prolog ممکن است دشوار باشد و جامعه کوچکی از توسعه دهندگان دارد.

9. Scala

 • مزایا: اسکالا یک زبان همه منظوره با ویژگی های زیادی است که برای توسعه هوش مصنوعی مناسب است. به خوبی با جاوا ادغام می شود و جامعه بزرگی از توسعه دهندگان دارد.
 • معایب: Scala می تواند پیچیده و دشوار باشد. اسکالا در درجه اول برای توسعه های پیشرفته مانند پردازش داده ها و محاسبات توزیع شده استفاده می شود.

فرض کنید هر یک از زبان های کدنویسی بالا را برای هوش مصنوعی می دانید. در این صورت، توسعه اپلیکیشن های هوش مصنوعی در یکی از آن زبان ها به جای یادگیری زبان جدید، ممکن است آسان تر باشد. در نهایت، بهترین زبان هوش مصنوعی برای شما زبانی است که یادگیری آن برای شما آسان‌تر باشد.

چه زبان های برنامه نویسی را نباید برای هوش مصنوعی استفاده کنید؟

برخی از زبان ها برای توسعه هوش مصنوعی مناسب نیستند. اینها عموماً زبانهای خاص یا زبانهایی هستند که سطح بسیار پایینی دارند.

PHP. PHP یک زبان برنامه نویسی است که برای توسعه وب محبوب است. با این حال، برای توسعه هوش مصنوعی به اندازه کافی انعطاف پذیر یا قوی نیست.
روبی. روبی یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی است که برای توسعه وب محبوب است. اما برخلاف پایتون، روبی در نمونه‌سازی سریع عالی نیست – ایجاد یک سیستم هوش مصنوعی کار بیشتر طول می‌کشد.
C. C یک زبان سطح پایین محبوب در بین مدیران سیستم و توسعه دهندگان سیستم جاسازی شده است. با این حال، برای توسعه هوش مصنوعی مناسب نیست زیرا ویژگی های سطح بالا زیادی ندارد.
فرترن فرترن عمدتاً در بین دانشمندان و مهندسان محبوب است. با این حال، یادگیری آن سخت است و بسیاری از ویژگی‌های کیفیت زندگی را ارائه نمی‌کند، که توسعه را دشوار می‌کند.

نتیجه:

پایتون بهترین زبان برنامه نویسی برای هوش مصنوعی است. یادگیری آن آسان است و جامعه بزرگی از توسعه دهندگان دارد.

جاوا نیز انتخاب خوبی است، اما یادگیری آن چالش برانگیزتر است. از دیگر زبان های برنامه نویسی محبوب هوش مصنوعی می توان به جولیا، هاسکل، لیسپ، آر، جاوا اسکریپت، سی پلاس پلاس، پرولوگ و اسکالا اشاره کرد.

اگر اکنون در حال یادگیری برنامه‌نویسی برای هوش مصنوعی هستید، شروع کردن با پایتون مزایای زیادی دارد. شما می توانید به زمین زده و بلافاصله شروع به توسعه کنید.

از سوی دیگر، اگر قبلاً جاوا یا C++ را می‌دانید، ایجاد برنامه‌های هوش مصنوعی عالی در آن زبان‌ها کاملاً امکان‌پذیر است – فقط کمی پیچیده‌تر خواهد بود.

برای شروع آماده اید؟ یک دوره آموزشی راهی عالی برای تقویت مهارت های پایتون و پیشبرد حرفه هوش مصنوعی شما است.

سوالات متداول:

 1. کدام زبان برای هوش مصنوعی بهترین است؟
  پایتون بهترین زبان برای هوش مصنوعی است. یادگیری آن آسان است، جامعه بزرگی از توسعه دهندگان دارد و دارای مجموعه گسترده ای از چارچوب ها، کتابخانه ها و پایگاه های کد است. با این حال، پایتون انتقاداتی دارد – ممکن است کند باشد و نحو شل آن ممکن است عادت های بدی را به برنامه نویسان بیاموزد.
 2. آیا C++ برای هوش مصنوعی خوب است؟
  شما می توانید از C++ برای توسعه هوش مصنوعی استفاده کنید، اما به اندازه پایتون یا جاوا مناسب نیست. C++ یک زبان پیچیده با منحنی یادگیری شیب دار است. با این حال، C++ یک زبان همه جانبه عالی است و اگر برنامه نویس بداند، می تواند به طور موثر برای توسعه هوش مصنوعی استفاده شود.
 3. آیا می توان از پایتون برای هوش مصنوعی استفاده کرد؟
  بله، پایتون یکی از بهترین زبان های هوش مصنوعی است.
 4. در واقع، پایتون در دهه گذشته به “زبان توسعه هوش مصنوعی” تبدیل شده است – اکثر سیستم های هوش مصنوعی اکنون در پایتون توسعه یافته اند.
 5. کدام یک برای هوش مصنوعی، جاوا یا پایتون بهتر است؟
  در خلاء، پایتون برای هوش مصنوعی بهتر از جاوا است. یادگیری، نوشتن و خواندن آسان تر است. با این حال، جاوا یک زبان قوی است که عملکرد بهتری را ارائه می دهد. اگر قبلاً جاوا را می‌دانید، ممکن است برنامه‌نویسی هوش مصنوعی در جاوا آسان‌تر از یادگیری یک زبان جدید باشد.
 6. پایتون یا سی پلاس پلاس برای هوش مصنوعی بهتر است؟
  پایتون برای هوش مصنوعی بهتر از C++ است.
 7. استفاده از C++ دشوار است و مانع ورود بسیار بالایی دارد. پایگاه های کد و ادغام کمی برای C++ در دسترس هستند زیرا توسعه دهندگان از C++ به اندازه پایتون برای توسعه هوش مصنوعی استفاده نمی کنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *